Atrakcje Zieleniec

W okolicy – Lasówka, Zieleniec lub po Czeskiej stronie mocy

Atrakcje Zieleniec i okolice

Szczeliniec Wielki to najwyższe wzniesienie Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Najłatwiej wejść tu od strony wsi Karłów oddalonej o 12 km od Kudowy Zdroju. Na szczyt prowadzi ekstremalna i nietypowa droga składająca się z 682 kamiennych stopni stanowiących nie lada wyzwanie, a płaski wierzchołek to labirynt skał. Na szczycie znajduje się kilka punktów widokowych i schronisko. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Kotlinę Kłodzką, a nawet Karkonosze. Szczeliniec Wielki, Góry Stołowe to idealne miejsce do wspinaczki skałkowej.

Oddalona od Lasówki o 50 km Kopalnia Złota Złoty Stok ma bardzo ciekawą i jednocześnie smutną historię. Zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Stoku nie należy do nudnych. Podziemna trasa turystyczna składa się ze zwiedzania Sztolni Gertrudy, czyli części muzealnej znajdującej się w 500 – metrowym odcinku, Chodnika Śmierci, gdzie kradnących złoto skazywano na śmierć oraz jedynego w Polsce podziemnego wodospadu w „Sztolni Czarnej”. Wyjazd na powierzchnię wieńczy wycieczka podziemnym pomarańczowym tramwajem. Naprawdę warto!

Unikatowe miejsce z licznymi, nietypowymi formami skalnymi na terenie parku narodowego gór stołowych, będące pod ścisłą ochroną. Obejmuje on swoim zasięgiem 22 hektary, na terenie których na wysokości ponad 800 m n.P.M. Znajduje się zespół osobliwych form skalnych. Wysokość skał waha się od 6 - 11 m, a powstały one wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne skały - labirynt trudny do opisania, to mieszanka wąskich zaułków, szczelin, czasem tak wąskich, że trudno się przecisnąć. Do tego niebotycznie wysokie bloki skalne, jak z innej planety. Wiele skał ma swoje nazwy. Wśród błędnych skał kręcono film "Opowieści z narnii: książę kaspian”. Niezwykłe skały tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną, budzącą zachwyt wśród przeciskających się pomiędzy głazami turystów. Polecamy! 

Na Ziemi Kłodzkiej znajduje się wiele miejscowości określanych mianem zdroju. Najważniejsze z nich to Duszniki – Zdrój i Polanica – Zdrój.
Polanica słynie nie tylko z leczniczych wód, ale i pięknego Parku Zdrojowego, który wpisany jest do rejestru zabytków jako dobro kultury. Główna promenada parku ciągnie się od pijalni wód. Park Zdrojowy w Polanicy – Zdroju - tu znajduje się piętnaście pomników przyrody. Rosną w nim lipy, klony, graby, jarzęby, kasztanowce, jesiony oraz mniej znane rośliny jak: grujecznik japoński, tulipanowiec amerykański czy morwa biała. Zarówno park, jak i Polanica Zdrój Pijalnia Wód „Pieniawa” wyposażono w typowo zdrojowe elementy architektury. Polanica dodaje się witalnych, dlatego warto tu wpaść. Przed II Wojną Światową zjeżdżali do wód kuracjusze z całej Europy, a tutejsza woda była eksportowana nawet do Stanów Zjednoczonych.
Duszniki – Zdrój koneserom muzyki kojarzą się głównie z koncertami muzyki poważnej i Chopinem, kuracjuszom zaś z uzdrowiskową wodą i zbawiennym klimatem. Podobnie jak Polanica – Zdrój, Duszniki – Zdrój mają swój Park Zdrojowy o powierzchni 5,4 hektara. Park jest objęty strefami przyrody: obszarem chronionego krajobrazu Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich. Gór Orlickich oraz strefą otuliny Parku Narodowego Gór Stołowych. Duszniki – Zdrój są wyjątkowe pod wieloma względami, panuje tu przyjazny klimat. Jest tu mnóstwo atrakcji: Polanica Zdrój trasy rowerowe, szlaki turystyczne i oczywiście znane sanatoria.

W przepięknym odrestaurowanym budynku znajduje się Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju. Jest to muzeum w którym kultywuje się sztukę czerpania papieru do dziś dnia. Każdy zwiedzający może nauczyć się tu czerpać papier samodzielnie. W Muzeum Papiernictwa prowadzone są liczne warsztaty, pokazy i plenery. Dusznicki młyn papierniczy uznany został pomnikiem historii Rozporządzeniem Prezydenta RP w 2011 r. To unikatowość dusznickiej papierni sprawia, że warto tu zajrzeć będąc na Ziemi Kłodzkiej.

W masywie Śnieżnika kryje się kopalnia uranu, która działała tu po II Wojnie Światowej w miejscu dawnych sztolni. Jej klimat i temperatura 7 stopni Celsjusza sprawiają, że latem zwiedza się korytarze ciepłym okryciu. Długość udostępnionych wyrobisk to około 400 m chodników. Zwiedzanie przybliża historię powstania masywu Śnieżnika, procesy skało- i minerałotwórcze oraz górnictwo. Kopalnia Uranu w Kletnie - tu nie grozi nam promieniowanie radioaktywne, a bogactwa minerałów takiego jak tu nigdzie się nie spotka. Kopalnia Uranu Kletno zwiedzanie zapewnia wspaniałe i pełne wrażeń.

Dolny Śląsk to zagłębie zamków i pałaców. Okolice Jeleniej Góry nazywane są Doliną Pałaców i Ogrodów, zaś Ziemia Kłodzka uważana jest za hrabstwo Sudetów. Warto zwiedzić choć kilka z perełek historii i architektury.
Należy do nich Pałac Ławica. Tym razem nie jest to muzeum do zwiedzania, a miejsce do aktywnego wypoczynku połączone z podziwianiem architektury budowli. Nad samym brzegiem Nysy Kłodzkiej, w spokojnej wsi Ławica na 4 hektarach okalających pięknie odnowiony pałac grupa zapaleńców stworzyła miejsce do wypoczynku i rozrywki. Można tu dobrze zjeść w pałacowej restauracji, ale i wybrać się na paintball, grę terenową w Folwarku Szyfrów, mini zoo czy spływy pontonowe Przełomem Bardzkim. Warto!
Pałac Kamieniec jest tak zachwycający, że warto poczekać na środę lub niedzielę, wybrać się z Lasówki na wycieczkę, i zwiedzić go. Przepięknie odrestaurowane wnętrza, z pieczołowicie zachowanymi detalami budzą zdumienie. Rarytas architektury, do tego sad i ogród stanowiący punkt widokowy na obraz Kotliny Kłodzkiej i masywy górskie. To także wyjątkowe miejsce dla pałacowych gości. Pałac Kamieniec Ząbkowicki nazywany jest zgubioną w krajobrazie uroczą wiejską rezydencją. Polecamy!
Zamek Leśna Skała w Szczytnej wprawdzie nie jest możliwy do zwiedzania, jednak warto udać się na punkt widokowy na skałach, znajdujący się w jego obrębie, by rzucić okiem na Obniżenie Dusznickie. Historia zamku kryje w sobie wiele ciekawostek. W czasie II wojny światowej zamek zajął Wehrmacht i urządził tu luksusowy wojskowy ośrodek rehabilitacyjny.
A znacie Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim? Perła architektury Dolnego Śląska w Kamieńcu Ząbkowickim zachwyca architekturą. Od 2013 roku jest dostępny do zwiedzania dzięki właścicielowi, który dokonał gruntownego remontu. Pałac ma ciekawą historię sięgającą 1838 roku i wspaniały, imponujący rozmachem i jednoczesną delikatnością budowy. Warto zobaczyć odrestaurowane koronkowe wręcz wykończenia i wspaniałe wieże.

Wielbicielom przeszłości polecamy Podziemne Miasto Osówka znane w całej Europie wszystkim tym, którzy pasjonują się historią II Wojny Światowej. Jest to najciekawszy i najdłuższy udostępniony kompleks wybudowany w Górach Sowich, stanowiący ostatnią główną kwaterę Hitlera. Osówka jest najbardziej rozbudowaną częścią kompleksu Riese („Olbrzym” z niemieckiego. Kompleks Osówka znajduje się w granicach administracyjnych miasta Głuszyca w powiecie wałbrzyskim. Reprezentuje niesamowitą historię wizji Hitlera i jego poczynań na Dolnym Śląsku. Podziemne Miasto Osówka trasa ekstremalna to wyzwanie dla najodważniejszych. Warto zwiedzić!

Zaledwie 44 km dzieli Lasówkę od Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Słyszało o niej każde dziecko, gdyż Jaskinia Niedźwiedzia jest jedną z najdłuższy i najgłębszych w Polsce, rozwiniętą horyzontalnie na trzech poziomach. Odkryte korytarze mają długość 5 km.
Jaskinia Niedźwiedzia zwiedzanie jej to przygoda, kryje w sobie ciekawe formy naciekowe oraz dużą ilość kości zwierząt epoki lodowcowej. Jest wyjątkowa pod każdym względem. Unikatowe stalaktyty i stalagmity spotykają się w części udostępnionej turystom. Stalagnaty, pizoidy i zasłony kalcytowe budzą zachwyt nad finezją naturalnych tworów przyrody. Warta odwiedzenia jaskinia, polecamy.

Rezerwat pod Zieleńcem został utworzony dla zachowania i ochrony ciekawych i rzadkich gatunków roślin chronionych, naturalnych zbiorowisk roślinnych oraz naturalnego torfowiska wysokiego. Rezerwat położony jest w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich, około 2 km na wschód od Zieleńca. Przez środek rezerwatu prowadzi szlak turystyczny zielony, który prowadzi z Zieleńca do Polanicy-Zdroju.
Na terenie rezerwatu znajduje się ścieżka przyrodnicza prezentująca wzdłuż szlaku przyrodę torfowiska i proces powstawania torfu. Tylko tu żyje wiele gatunków zależnych od siebie i powiązanych wyjątkowym łańcuchem pokarmowym.

Nie tylko w Pizie jest krzywa wieża. W oddalonych od Lasówki o około 50 km Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich ma ponad 2 metry odchylenia!
Do dziś nie wiadomo po co i dlaczego wybudowano wieżę, i czy wybudowaną ją krzywą, jak głoszą legendy, czy jednak to działanie czasu i ruchów tektonicznych. Jednak stanowi fantastyczną atrakcję dolnośląskiego miasteczka. Dziś jest na niej punkt widokowy o wysokości 34 m, a na parterze można zwiedzać Średniowieczną Izbę Tortur i Więzienie w Lochu Głodowym. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich godziny otwarcia to 9:30 – 17:30, ale nawet jak zobaczycie ją tylko z zewnątrz, zrobi wielkie wrażenie.

Brzmi strasznie, ale Kaplica Czaszek w Czermnej oddalona od Lasówki o 32 km to jedno z najbardziej znanych miejsc wartych zobaczenia na terenie Ziemi Kłodzkiej. To jedyny w Polsce wielki zbiorowy grobowiec. Ściany wewnątrz wyłożone są czaszkami, a pomiędzy nie wplecione są równo ułożone rzędy kości. Twórcą tej niezwykłej Kaplicy jest ksiądz Wacław Tomaszek, Niemiec o Czeskich korzeniach, który przejęty cierpieniem zbudował kaplicę ku zadumie.
Licząca ponad 200 lat kaplica łączy w sobie szczątki Mongołów, Tatarów czy Skandynawów. I choć przez Czermną nie przechodził nigdy żaden front, grzebie ona niejako ofiary Wojen Śląskich i Wojny Siedmioletniej. Łączy w sobie szczątki katolików, protestantów i husytów. Widok kilkuset czaszek napawa zadumą nad sprawiedliwością śmierci. Kaplica Czasek Czermna to symbolika, sztuka i arcydzieło.

Będąc w Lasówce nie sposób pominąć Podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku, która stanowi jedną z najciekawszych w Polsce. Podziemne korytarze, labirynty i tunele pod ulicami Kłodzka wydrążyli mieszkańcy, którzy od XIII do XVII wieku pracowicie zmieniali swoje piwnice pod budynkami Starego Miasta podobno w celach gospodarczych. Tunele Kłodzko stanowiły magazyny, gdyż Kłodzko leżało na skrzyżowaniu szlaków handlowych, co sprawiało, że znaczna część mieszkańców parała się handlem.
Podziemne wydrążone piwnice i korytarz miały głębokość do 30 metrów, a temperatura w nich panująca sprawiała, że można było dłużej przechowywać produkty spożywcze. Służyły niczym dzisiejsze chłodnie, dzięki czemu zyskały one sławę wzdłuż Bursztynowego Szlaku. W piwnicach kłodzkich leżakowało słynne piwo kłodzkie oraz miody. A w czasie wojen podziemne komory służyły jako schrony.
Podziemna trasa Kłodzko liczy około 600 metrów długości i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu u podnóża Twierdzy. Rzecz godna polecenia.

Twierdza Kłodzko to jeden z największych obiektów warownych z przełomu XVII i XVIII wieku, znana z unikatowych na skalę europejską korytarzy kontrminowych. Zapewniamy, że przejście nimi kilometra wśród labiryntów to prawdziwe przeżycie.
Dopiero 1960 roku Twierdza Kłodzko została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom do zwiedzania. Część fortyfikacji, którą można podziwiać to jedynie 10% obiektu. Twierdza Kłodzko zwiedzanie zaczyna się na Dziedzińcu Tumskim, prowadzi potem pod Bastionem Alarmowym do schodów, na których kręceni byli „Czterej Pancerni”. Twierdza Kłodzko podziemia to istny labirynt korytarzy zaskakujący każdego turystę, wychodzi się stamtąd z zapartym tchem.
Po fortyfikacji oprowadza turystów przewodnik pasjonat, a z bastionów górujących nad Kłodzkiem można podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających Kotlinę Kłodzką. Wycieczka z Lasówki do Kłodzka warta odbycia – 38 km. Można też wybrać się na nocne zwiedzanie Twierdzy Kłodzko.

Położona około 50 km od Lasówki znana Srebrna Góra, zwana Perłą Gór Sowich, jest małą miejscowością na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Bez dwóch zdań jest magiczna i urokliwa, a swój klimat zawdzięcza nie tylko położeniu, ale górującej nad nią arcyciekawej budowli - Twierdza Srebrna Góra. Jest naprawdę unikatowym obiektem fortyfikacyjnym zarówno w Polsce jaki i patrząc na nią z punktu dziedzictwa kulturowego Europy. Srebrna Góra fort jest jedną z najciekawszych atrakcji na Dolnym Śląsku. Srebrna Góra twierdza składa się z sześciu fortów, bastionów, studni i wielu pomieszczeń sprawiających, że fort podczas wojen francusko – pruskich był jednostką samowystarczalną. W XVIII wieku Srebrna Góra stanowiła najnowocześniejszy fort na terenie Europy i dlatego też warto ją zobaczyć. Znany jest też Srebrna Góra festiwal, na który można się wybrać z Lasówki, wystarczy wpisać w mapy ‘Srebrna Góra dojazd’, by przenieść się do tej nie lada atrakcji Srebrnej Góry.

Atrakcje po czeskiej stronie granicy

Cały region Gór Orlickich, znajdujących się niemal za płotem Lasówki, przez wieki zachował swój naturalny charakter. Znajduje się tu rzadka puszcza bukowa, stanowiąca region chronionego krajobrazu oraz parki przyrodnicze i rezerwaty, przez które przechodzą szlaki dydaktyczne.
Góry Orlickie to łagodne wzgórza poprzeplatane pieszymi trasami turystycznymi. Znajduje się tu gęsta sieć tras rowerowych, które prowadzą wzdłuż rzek, stanowiąc malowniczą atrakcję dla wielbicieli dwóch kółek. Wspaniałe, urzekające widoki, piękne lasy, rzeki wijące się przez doliny to kwintesencja Gór Orlickich. Właściwą drogę pokaże Wam księżniczka Kačenka, władczyni Gór Orlickich, natomiast w zimie, z zamieci wyciągnie Was Rampušák.

Jeśli Czechy to… Praga, najpiękniejsze miasto. Wszystkich wspaniałych atrakcji i zabytków nie sposób wymienić, ale warto wybrać się z Dzikiej Konwalii do Pragi, gdyż po zaledwie dwóch godzinach jazdy można zwiedzić perłę Czech. Most Karola – miejsce szczycące się największą sławą, czy Zamek na Hradczanach, trzeba zobaczyć. Warto pospacerować śladem cesarzy w wąwozie tuż obok zamku. Praga czeska to również Mala Strana z mnóstwem przepięknych, urzekających zabytków i kawiarenek. To tu znajdują się organy, na których grał Mozart. To w Pradze kręcono wiele znanych i nieznanych filmów. To tu natchnienie czerpał Umberto Eco. Warto odwiedzić Pragę po stokroć. To jedna ze stolic Europy. Czeska Praga łączy w sobie eklektyzm form architektonicznych, jaki i sposobu życia. Przepiękna i urzekająca stolica Czech jest do zdobycia prosto z Lasówki. Polecamy!

Polecamy też ZOO w Libercu, najstarszy ogród zoologiczny w Czechach, który zamieszkuje wiele setek ciekawych gatunków zwierząt. ZOO jest nieco inne niż wszystkie znane ogrody. Na własne oczy można obejrzeć karmienie różnych zwierząt, które żyją tu na kilkunastu hektarach. Pomyślano o wielu atrakcjach dla dzieci i parkingach. Z Lasówki wycieczka na cały dzień, ale warto, również ze względu na architekturę Liberca.
ZOO Dvur Kralove to jeden z największych ogrodów zoologicznych w Czechach. Oddalony od Lasówki o zaledwie godzinę dogi. Wyróżnia go zdecydowanie największa kolekcja zwierząt afrykańskich i afrykańskie safari. ZOO Dvur Kralove nie jest duże, ale dla wizyty na safari zdecydowanie warto przyjechać. Na safari można się wybrać własnym autem, autokarem lub przyczepą dla zwiedzających. Jest tu mnóstwo zwierząt kopytnych, widać też gołym okiem, że żyją w czystych i sprzyjających warunkach. Z dziećmi – udana wycieczka gwarantowana. ZOO w Czechach blisko granicy to ciekawa alternatywa. Polecamy!

Przeznaczona dokładnie dla każdego Ścieżka w Koronach Drzew w Jańskich Łaźniach, również osób na wózkach czy niepełnosprawnych, wieża widokowa postawiona dokładnie pośrodku lasu. Czesi zbudowali ją w naprawdę imponujący sposób, Jańskie Łaźnie spacer w chmurach dostarcza niezapomnianych wrażeń. Do tego widać, że zadbano o to, by nie zniszczyć niczego dookoła, ocalono okolicę, a jednocześnie pomyślano o infrastrukturze dla zwiedzających. Są tu parkingi, ławeczki, a także restauracja i oczywiście stoki narciarskie w Jańskich Łaźniach. Ścieżka edukacyjna jest ciekawa i zrozumiała. Widok z wieży w Jańskich Łaźniach jest naprawdę imponujący, a wiaterek orzeźwiający. Polecamy!

Znane w świecie Skalne Miasto w Adrspach jest przepiękne i unikatowe. Formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego są malowniczo i wspaniale wyrzeźbione. Stumetrowe skalne ściany sprawiają często monumentalne wrażenie. Skalne Miasto Czechy koło Teplic nad Metują stanowi bardzo ciekawą turystyczną atrakcję dla całej rodziny. To unikatowy, nie do opowiedzenia słowami, kamienny labirynt wśród skał wyrzeźbiony najzwyczajniej w świecie… siłami natury. W Skalnym Mieście trasy wyznaczone są po szlakach położonych między wysokimi skałami, wznoszącymi się na kilka czy kilkanaście metrów. Większość skał to piaskowce na których rośnie roślinność typowa dla Gór Stołowych. Wodospady, które ukryte są pośród skał Skalnego Miasta wzbudzają nie lada zachwyt. Są tu także ścieżki i wzniesienia wśród skał o różnych stopniach trudności. Ciekawą atrakcją jest przepływ wieloosobowymi tratwami.